Z czego będziemy strzelać – cz.1

Najważniejsze pytanie jakie można sobie zadać przed przyjściem na strzelnicę. Szczególnie kiedy doświadczenia brak a wszystkie nazwy i definicje brzmią jak „Pan Tadeusz” czytany w języku Mordoru.

W tym wpisie zaczniemy od podstaw i rozpoczniemy od wyjaśnienia różnic pomiędzy bronią bocznego zapłonu i centralnego zapłonu. Do rzeczy!

Liczbę cech broni które możemy użyć do jej sklasyfikowania ogranicza praktycznie tylko wyobraźnia. Jednak jest kilka podstawowych i uniwersalnych które od razu podpowiadają strzelcom z jaką bronią przyjdzie się im zmierzyć. Jedną z nich jest sposób w jaki zbijana jest spłonka i w konsekwencji zapalany ładunek prochowy. Za pomocą tej cechy konstrukcyjnej broń palną dzielimy na broń bocznego i centralnego zapłonu.

Boczny zapłon.

Broń bocznego zapłonu to jednostki charakteryzujące się niewielkim podrzutem i odrzutem w momencie oddania strzału i dlatego najczęściej spotykane są na zawodach sportowych lub jako broń pierwszego kontaktu (szczególnie dla dzieci i młodzieży). Niewielki ładunek prochowy zamknięty w naprawdę małej łusce wykonanej z bardzo cienkiej mosiężnej blaszki ulega zapłonowi poprzez zbicie spłonki umieszczonej w kryzie łuski – ślad na łusce po uderzeniu iglicy znajduje się na samym brzegu kryzy. Dosłownie wygląda to w taki sposób jakby ktoś uderzył w spłonkę w jej najdalszym możliwym boku – stąd nazwa systemu detonacji ładunku prochowego i typu broni.

Centralny zapłon.

Tutaj sprawa jest prosta. Mosiężna łuska posiada w dnie otwór – kanalik ogniowy – który z jednej strony zatkany jest spłonką, z drugiej otwarty do cylindra łuski gdzie znajduje się proch. Uderzenie iglicy w spłonkę inicjuje jej zapłon, iskra kanalikiem ogniowym przedostaje się do cylindra łuski, następuje zapłon prochu, pocisk wylatuje lufą dziurawiąc tarczę stojącą 25m dalej. Ze względu na to, że kanalik ogniowy jest w samym środku dna łuski, ślad po uderzeniu iglicy jest także w samym jej środku co zaowocowało nazwą dla układu i typu broni.

Co do zasady – broń bocznego zapłonu to broń o niewielkim ładunku i kalibrze – 0,22 cala – 5,6mm. Broń centralnego zapłonu, cóż – wszystko co mocno kopie w ramię, robi dużo huku i rzyga ogniem z lufy najprawdopodobniej jest bronią centralnego zapłonu.

Bez względu na wszystko – zarówno boczny jak i centralny zapłon daje tyle samo frajdy i przyjemności. Nie musicie wierzyć nam na słowo – spotkajmy się na strzelnicy i potestujmy.

Ze strzeleckim pozdrowieniem,

My.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *